AYT nedir?

ALAN YETERLİLİK TESTİ (AYT) NEDİR?

Alan Yeterlilik Testi yani kısaltılmış şekliyle AYT, 4 Yıllık fakülte tercih edecek olan olan adayların zorunlu olarak girmesi gereken 2. oturum sınavdır. Alan Yeterlilik Testi (AYT) adayların kendi alanlarına göre çözmeleri gereken branş başlıklarının olduğu ortak bir kitapçıktır. Alan Yeterlilik Testi (AYT) 'de adaylardan 180 dakikada yani 3 saat içinde 160 soruya yanıt vermesi beklenir.

Alan Yeterlilik Testi (AYT) 40 Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler I, 40 Matematik, 40 Fen Bilimleri, 40 sosyal Bilimler II sorularını içerir. AYT sınavının genel sınava olan etkisi ise %60'dır.

Sayısal'dan bir bölüme yerleşmek isteyen adayın Matematik + Fen Bilimleri, Sözel'den bir bölüme yerleşmek isteyen adayın Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler I + Sosyal Bilimler II, Eşit Ağırlık'tanbir bölüme yerleşmek isteyen adayın ise Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler I testlerine yanıt vermesi beklenir.

Alan Yeterlilik Testi (AYT)'nde TYT'de geçerli olan yeni net kuralı burada da geçerlidir yani ÖSYM tarafından puan hesaplamanın yapılabilmesi için adayın testlerden en az birinden 0,5 net yapmış olması gerekir. Aday, hangi puan türünün (SAY, SÖZ, EA) hesaplanmasını istiyorsa o testleri çözmek zorundadır.

Ayrıca adayın tercih yapabilmesi için AYT'de 180 barajını geçmiş olması gerekir.

Alan Yeterlilik Testi (AYT)'nde alınan puan TYT puanını etkilemez. Aday, TYT puanı ile tercih yapacak ama AYT sınavında da kendini denemek isterse bu, puanını etkilemez. Fakat TYT'de alınan puan AYT puanını etkiler.

Alan Yeterlilik Testi (AYT)'nde testler arası puan da birbirini etkilemez. Yani sayısal alandan giren aday Eşit Ağırlık veya Sözel bölüm sorusu çözdüğünde bu, onun Sayısal alan puanını etkilemez.

Yeni düzenleme ile sadece tüm (2 yıllık) Önlisans Bölümleri TYT puanı ile alım yapacak, 4 yıllık yüksekokullar, lisans bölümler AYT veya YDT puanı ile alım yapacak.