MSÜ PUAN HESAPLAMA (Milli Savunma Üniversitesi Sınavı)

MSÜ PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Her bir test bölümünden yapılan netler kullanılarak puan hesaplama yapılmaktadır. MSÜ' de Her bir test bölümünde yapılan net sayısı, doğru cevaplanmış soru sayısından yanlış cevap sayısının 1/4'ünün çıkarılmasıyla hesaplanır


MSÜ TABAN PUANLARI NEDİR ?

Sınavda başarılı olmak için baraj puanı geçilmelidir ancak bu seviye henüz belirlenmemiştir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra Milli Savunma Bakanlığı tarafından çağrı taban puanları belirlenecektir. Bu barajın üzerinde başarı sağlayan adaylar 2. seçim aşamalarına katılabileceklerdir.


EN YÜKSEK VE EN DÜŞÜK PUANLAR NEDİR?

En düşük 100 puan, en yüksek ise 500 puan alınabilmektedir.


TESTLERİN AĞIRLIKLARI NASIL DAĞILIYOR?

Test bölümlerinin ağırlığı aşağıdaki biçimde olacaktır.

SA = Türkçe x 0,25 + Temel Matematik x 0,35 + Fen Bilimleri x 0,30 + Sosyal Bilimler x 0,10

EA = Türkçe x 0,35 + Temel Matematik x 0,35 + Fen Bilimleri x 0,10 + Sosyal Bilimler x 0,20

SÖ = Türkçe x 0,35 + Temel Matematik x 0,20 + Fen Bilimleri x 0,10 + Sosyal Bilimler x 0,35

GN = Türkçe x 0,33 + Temel Matematik x 0,33 + Fen Bilimleri x 0,17 + Sosyal Bilimler x 0,17


MSÜ SINAVINDA KAÇ SORU VARDIR?
MSÜ sınavı 135 dakikadır. MSÜ sınav puanı beş seçenekli çoktan seçmeli 120 sorudan oluşan bir testtir. Test, tek kitapçık halinde adaylara verilir.


MSÜ HANGİ KONUDAN KAÇ SORU VARDIR?
Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavında Türkçe 40 soru, Sosyal Bilimler testi içerisinde yer alan Tarih 5 soru, Coğrafya 5 soru, Felsefe 5 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya ilave Felsefe soruları 5 soru, Temel Matematik 40 soru, Fen Bilimleri testi içerisinde yer alana Fizik 7 soru, Kimya 7 soru, Biyoloji 6 sorudan oluşur.

MSÜ'ye başvuran adayların Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları 2'nci Seçim Aşamalarına katılabilmeleri için ayrıca o yıl yapılacak olan YKS için başvuru yapmaları ve Harp Okulları için YKS'nin 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) ile YKS'nin 2. oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT); Astsubay Meslek Yüksekokulları için ise sadece YKS'nin 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri gerekmektedir.

 

MSÜ NEDİR?
Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavı, tamamıyla lise son sınıf ve mezun öğrencilerinin katılım gösterebildiği; önlisans, lisans ve lisansüstü düzeylerinde eğitim verecek olan ve subay ihtiyacını karşılayan öğretim kurumu boşluğunu doldurmak amacıyla ÖSYM tarafından koordine edilen bir sınavdır.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavından geçer bir puan alan adaylar, YKS (TYT, AYT) olarak adlandırılan üniversite sınavından da yeterli puanı almaları halinde harp okulları için

mülakatlara girmeye hak kazanabilirler.

MSÜ BÖLÜMLERİ NELERDİR ?

 

MSÜ SINAVINA KİMLER BAŞVURABİLİR MSÜ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Harp Okullarına (HO) bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.
  • Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak, Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak.
  • Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın son iki yıl içinde mezun olanlar başvurabilir.
  • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak MSÜ Sınavına katılmış ve Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek çağrı taban puanı almış olmak.

 

MSÜ NE ZAMAN YAPILIR?
Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ), Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı YKS'den birkaç ay önce (genellikle mart) sabah oturumuyla yapılır. Sınava giriş belgeleri ortalama bir hafta önce ÖSYM'nin adresinden yayımlanır ve adaylar bu belge ve kimlikleri ile sınava girebilir.