PMYO nedir?

PMYO NEDİR

PMYO yani Polis Meslek Yüksekokulu vermiş olduğu iki yıllık eğitim ile ülkemiz Emniyet Teşkilatına polis memurları yetiştiren Polis Akademisi kurumudur. Pomem'den farklı olarak Pmyo'da ön lisans düzeyinde bir eğitim-öğretim uygulanıyor. Verilen 2 yıllık bu eğitimler parasız, yatılı ve üniformalı eğitim kapsamında yer alıyor.

 

Pmyo'da bir eğitim alabilmek için bazı aşamalardan geçmeniz gerekiyor. Öncelikle bir başvuru süreci sizleri bekliyor. Polis olmak isteyen her aday başvuruda bulunamıyor. Çünkü başvuru yapabilmeniz için bazı şartlara uygunluk sağlıyor olmanız gerekiyor. Gerekli başvuru şartlarına uygun bir adaysanız başvurunuzu yaptıktan sonra sizleri üç aşamalı bir mülakat süreci bekliyor. Bu üç aşamalı süreçte, her aşamada başarı kaydettiğiniz taktirde PMYO'da eğitim almaya hak kazanıyorsunuz.

 

PMYO Başvuru Şartları

PMYO mülakatlarına katılmadan önce başvuru yapabilecek kriterlere sahip olmanız gerekiyor. Bunun için her bir adayda eşit bazı şartlar aranıyor. İşte karşılıyor olmanız gereken Pmyo başvuru şartları;

·      Pmyo başvurusu yapabilmek için en az lise mezunu olmanız gerekiyor.

·      O yıl düzenlenen TYT sınavlarına giriyor olmanız ve PMYO tarafından istenilen taban puanı alıyor olmanız gerekiyor.

·      Eğer yaş kriterine takılmıyorsanız, önlisans veya lisans mezunu olarak ta YTY taban puanını aldığınız taktirde başvuru yapabilirsiniz. Burada uygulanan yaş aralığı ile 18-26 olarak belirtiliyor. Sınavın yapıldığı o yıl Ekim ayının ilk günü itibariyle 18 yaşını tamamlamış olmanız ya da yine sınavın yapıldığı yıl Ocak ayının ilk günü itibari ile 26 yaşından gün almamış olmanız gerekiyor. Bu aralığın dışında kalan kişiler başvuru yapamıyor.

·      PMYO başvurunu yapacak olan erkek adaylar için askerlik şartı aranmıyor. Askerliğini yapmış, yapmamış ya da tecilli olanlar başvuru yapabiliyor. Sadece askerlikten muaf olanlar Emniyet Teşkilatı tarafından yayınlanmış olan Sağlık Yönetmeliğine engel bir duruma sahip olmadıklarında ancak başvuruda bulunabiliyor.

·      PMYO başvurusunda bulunacak olan tüm adayların fiziki bazı özelliklere sahip olmaları gerekiyor. Başvuru yapacak olan erkek öğrencilerin en az 167 cm, kadın adayların ise en az 162 cm boyunda olmaları gerekiyor. Ve tüm adayların beden kitle endeksinin 18-27 arasında seyretmesi gerekiyor.

PMYO ile ilgili en detaylı başvuru şartlarına www.pomemkurslari.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Site içerisinde yer alan PMYO kategorisine giriş yapabilirsiniz. ve aradığınız tüm sorulara en güncel ve en doğru yanıtları bulabilirsiniz.

 

PMYO'ya kimler başvurabilir

Önlisans düzeyinde eğitiminizi PMYO'da almak ve buradan başarı ile mezun olarak polis olmak istiyorsanız öncelikli olarak bir başvuru yapmanız gerekiyor. Herkes bu başvuru sürecine dahil olamıyor. PMYO için kimler başvuruda bulunabilir diye merak ediyorsanız işte detaylar;

·      Pmyo adaylarının tamamının T.C. vatandaşı olması gerekiyor.

·      Pmyo başvurusunda bulunacak kişilerin lise ve dengi okullardan mezun olmuş olması gerekiyor.

·      Tüm adayların herhangi bir adli sicil kaydının bulunmaması gerekiyor.

·      Siyasi parti üyeleri başvuruda bulunamıyor.

·      Alkol, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş ya da hala görüyor olan kişiler başvuru yapamıyor.

·      Tyt sınavına girip, en az 250 ham puan almak gerekiyor.