EKPSS Şehit ve Gazi Yakınları

ENGELLİ KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI (EKPSS) ŞEHİT VE GAZİ YAKINLIK BİLGİLERİ

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS), ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından başvuru hizmeti ücreti ile sınav ücreti alınmaz. Bu kapsamda olup ücret muafiyetinden faydalanmak isteyen adaylar, Aday Başvuru Formunun bu alanında "ŞEHİT EŞ/ÇOCUĞU VEYA GAZİ/GAZİ EŞ/ÇOCUĞU OLMA DURUMU ÜCRET MUAFİYETİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUMa." seçeneğini işaretlemelidir. Bu kapsamda olmayan veya kapsam dahilinde olup ücret muafiyetinden yararlanmak istemeyen adaylar, bu alanı boş bırakmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında bilgileri yer almayan adaylar, bu muafiyetten yararlanamazlar. Kapsam dahilinde olup ücret muafiyetinden faydalanmak isteyen adayların, bu alanda " ŞEHİT EŞ/ÇOCUĞU VEYA GAZİ/GAZİ EŞ/ÇOCUĞU OLMA DURUMU ÜCRET MUAFİYETİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUM." seçeneğini işaretlemeleri ücret muafiyeti için yeterli değildir. Bu seçeneği işaretleyen adayların ayrıca aşağıda belirtilen işlemleri yapmış olmaları gerekmektedir:

 1) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS), ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sisteminde hiçbir kaydı olmayan adaylar başvuru süresi içinde başvuru merkezine giderek başvuru merkezi görevlisi ile bu bilgilerinin sisteme girişini yapmalılardır. Öncelikle; "Aday İşlemleri" alanında "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi" seçilerek gelen ekranda adayın T.C Kimlik numarası yazılacaktır. Bu kapsamda ücret muafiyeti hakkı olan adayların Sosyal Sigortalar Kurumunda (SGK) yer alan bilgileri ekrana yansıtılarak ÖSYM kayıtlarına alınmış olacaktır. Ücret muafiyetine ilişkin geçerlilik süresi de ekranda belirtilecektir. Ücret muafiyetine ilişkin belirtilen geçerlilik süresi bittiğinde bu işlemin tekrar yapılması gerekmektedir. Bu işlemler sınava başvuru işlemi yapılmadan önce yapılmış olmalıdır.

2) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) için yukarıda belirtilen işlemler yapıldıktan sonra adayın sınava başvuru işlemi yapılmalıdır. Başvuru ekranında "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi" başlığı altında aynı SGK bilgisi yer alacaktır. Söz konusu şehit/gazi yakınlık bilgisi ilgili yıl için ücret muafiyetinde geçerli olmalıdır.

3) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) başvurusu ekranında "ŞEHİT EŞ/ÇOCUĞU VEYA GAZİ/GAZİ EŞ/ÇOCUĞU OLMA DURUMU Ücret muafiyetinden yararlanmak istiyorum." seçeneği işaretlenmelidir.

 4) "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi"nin ÖSYM kayıtlarına alınmasını sağlayan ancak, bu sınav için ücret muafiyetinden yararlanmak istemeyen adaylar, " ŞEHİT EŞ/ÇOCUĞU VEYA GAZİ/GAZİ EŞ/ÇOCUĞU OLMA DURUMU ÜCRET MUAFİYETİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUM." seçeneğini boş bırakabilir.

 5) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) için Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi"nin ÖSYM kayıtlarına alınmasını sağlayan ancak, bu sınav için ücret muafiyetinden yararlanmak istemediği için " ŞEHİT EŞ/ÇOCUĞU VEYA GAZİ/GAZİ EŞ/ÇOCUĞU OLMA DURUMU ÜCRET MUAFİYETİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUM." seçeneğini boş bırakan adayların süresi içinde sınav ücretini ödemeleri gerekir.

6) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) için Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi"nin ÖSYM kayıtlarına alınmasını sağlayan ancak, "Ücret muafiyetinden yararlanmak istiyorum." seçeneğini boş bırakan ve süresi içinde sınav ücretini de yatırmayan adayların, başvuru bilgileri silinecek, bina/salon atamaları yapılmayacak ve bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmez.

7) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) için "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi"nin ÖSYM kayıtlarına alınmasını sağlayan ancak, sınava başvuruda ücret muafiyetinden yararlanmak istemeyen adaylar, ücret muafiyetinden yararlanmak istedikleri takdirde başvuru süresi içinde https://ais.osym.gov.tr adresinde "Başvuru Bilgilerini Güncelle" alanına giriş yaparak "Şehit/Gazi Yakınlık" sekmesindeki seçeneği işaretlemeliler, daha sonra "Önizleme ve Onay" sekmesinden "Başvuru Bilgileri Değişiklikleri Kontrol ve Önizleme" butonunu seçerek gelen ekranda "Değişiklikleri Onayla" ile istedikleri değişikliği yaparak ücret muafiyetinden yararlanabilirler.

8) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) için ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sisteminde kaydı olan adaylardan Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerini ÖSYM sistemine işletmek isteyenler başvuru için başvuru merkezine gitmeden önce; T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine giriş yaparak, "Profilim" alanında yer alan "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerim" sayfasında bulunan "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerimi SGK'dan Güncelle" butonuna basarak, bu bilgilerinin ÖSYM sistemine kaydını sağlayabilecekler.

 9) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) için internet üzerinden bireysel başvuru hakkı olan adaylar da sınava başvurularını yapmadan önce yukarıda belirtildiği şekilde "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerim" sayfasında bulunan "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerimi SGK'dan Güncelle" butonuna basarak, bu bilgilerinin ÖSYM sistemine kaydını sağlayabileceklerdir.

10) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemine giriş için aday erişim şifresi olmayan adaylar, Sehit/Gazi yakınlık bilgilerinin ÖSYM sistemine girişini başvuru merkezlerinden de sağlayabilirler.

11) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Aday Başvuru Formunda "ŞEHİT EŞ/ÇOCUĞU VEYA GAZİ/GAZİ EŞ/ÇOCUĞU OLMA DURUMU ÜCRET MUAFİYETİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUM." seçeneğini işaretleyen ancak ÖSYM kayıtlarına alınmış Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi bulunmayan adayların, sınava başvuru ekranında bu seçeneği işaretlemeleri sistem tarafından engellenir.

12) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Aday Başvuru Formunun bu alandaki bilgi, sadece başvuru süresi içinde aday tarafından https://ais.osym.gov.tr adresinden güncellenebilir. Geç Başvuru Günü yapılan başvurular bu kapsam dışındadır. Geç Başvuru Gününün iki günle sınırlı olması ve sınav ücretinin aynı zamanda ödenmesinin zorunlu olması nedeniyle, aday için bir mağduriyet oluşmaması amacıyla Geç Başvuru Günü yapılan başvurularda bu bilgi alanında işaretleme yapılamaz. Ücret muafiyeti için geçerlilik süresi sona eren adayların ücret muafiyetinden yararlanabilmeleri için yeniden Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerim" sayfasında bulunan "Sehit/Gazi 17 Yakınlık Bilgilerimi SGK'dan Güncelle" butonuna basarak, bu bilgilerinin ÖSYM sistemine kaydını sağlamaları gerekmektedir. ÖSYM, ücret muafiyeti için geçerlilik süresini yeniden belirleme hakkını saklı tutar.