YKS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

  • YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?

YKS'ye başvurular genel olarak şubatın ilk haftası- martın ilk haftasını kapsayan hemen hemen bir aya yakın süre zarfında yapılır. YKS giriş ücretini ödeme süresi ise başvuruların bittiği günün ertesi gününe kadar sürmektedir. YKS başvuruları ÖSYM'nin sitesinden yapılmakta ancak adaylar edevlet üzerinden de başvuru sayfasına giriş yapabilmektedir.

YKS başvurusunda 12. sınıf olan adaylar, okul idaresince başvuru yapıp daha sonra sınav giriş  ücretlerini yatırarak başvuru işlemi tamamlanmış olacaktır.

YKS başvurusunda lise mezunu olan adaylar, ÖSYM şifreleriyle https://ais.osym.gov.tr/ adresinden başvuru yapıp sınav giriş ücretini yatırarak başvuru işlemini tamamlamış olacaktır. Aday eğer ÖSYM şifresini unutmuşsa şifremi unuttum kısmından gizli sorusu ve yanıtı üzerinden tekrar şifre oluşturabilir. Eğer buradan  şifresini oluşturamadıysa kendisine en yakın bir liseden belirlenen ücret karşılığında (5 TL) şifre temin edip internetten başvurusunu yapıp sınav giriş ücretini de yatırarak YKS başvuru sürecini tamamlayabilecektir.

Kendi okulunda YKS başvurusu yapılmayan 12. sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan/var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar ise başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya Sınav başvuru merkezlerinin herhangi birinden yapabilmektedir. Adaylar başvuru merkezlerini www.ösym.gov.tr adresinden öğrenebilir.


  • YKS Giriş Ücreti Ne Kadar?

YKS'ye 2021 yılında giriş ücretleri anlaşmalı bankalar aracılığıyla yatırılmaktadır. TYT'ye girecek adaylar için 90,00 TL, TYT ile AYT veya YDT'den herhangi birine girmek isteyen adaylar için 180,00 TL, TYT-AYT ve YDT'nin üçüne de girmek isteyen adaylar için 270,00 TL'dir. Geç Başvuru Günlerinde yapılan başvurularda sınav ücreti, %50 artırımlı olarak 17-18 Mart 2021 tarihlerinde ödenecektir. 2022 yılında da değişiklik olmadığı takdirde ücretlendirmenin bu şekilde olacağı öngörülmektedir.


  • YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Haziran ayında sınava giren adayların YKS sınav sonuçlarının açıklanması ortalama 1 aylık süreyi bulmaktadır. (Temmuz ayının son haftası)  Aday sonucunu T.C. kimlik nosu ve ÖSYM şifresiyle www.ösym.gov.tr adresinden öğrenecektir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir.


  • YKS Tercih Süresi Kaç Gün?

YKS sonuçlarının açıklandığı günden itibaren adaylara üniversite tercihlerini yapmaları için ortalama 1 haftalık bir süre tanınacaktır.


  • YKS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Adayların YKS puanlarına göre yaptığı üniversite tercihlerinin sonucu, tercihlerden ortalama iki hafta sonra açıklanacaktır. Yani bu süreç de yaklaşık olarak ağustos ayının ikinci haftasına tekabül etmektedir.