OBP nedir?

ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI (OBP) NEDİR VE ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI (OBP) NASIL HESAPLANIR?

Bir öğrencinin diploma puanının lise 1-2-3-4. Sınıfların yıl sonu başarı ortalamalarının aritmetik ortalamasına Diploma Notu denir.

Ortaöğretimi yani liseyi bitirme notu, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) olarak adlandırılır. Bu puanın YKS puanına eklenebilmesi için OBP'nin ayrıca hesaplanması gerekir. OBP'nin en küçüğü 250, en büyüğü 500 puandır ve TYT ve AYT puanına  eklenerek adayın nihai puanı elde edilir.

Yani aday, elde ettiği bu toplam puana göre üniversite tercihi yapar. OBP; TYT ve AYT'den elde edilen puanı ciddi oranda etkiler.

Ortaöğretim Başarı Puanı bulunurken ortaöğretimde 100 üzerinden alınan diploma notu 5 ile çarpılır. Diploma notu en düşük olarak 50 olan öğrencinin OBP'si 250 olmuş olur. 100 diploma notuna sahip olan öğrencinin ise OBP'si 500 olur. YKS puanına katkısını bulurken de son olarak bu puanın 0.12'sini alarak YKS ham puanımıza ekstra kaç puan geleceğini hesaplanmış olur.

Başvuru sırasında belirtilmeyen veya 50 altında olan diploma notları ise 50 OBP olarak hesaplamaya dahil edilir.

Bu puan hesaplaması ÖSYM sınav sonuç ekranından ayrı ayrı adaya açıklanmakta. Okulun genel başarısı da (okul içerisindeki puan dağılımı) adayın puanını aşağı veya yukarı da çekebilir.