DİKEY GEÇİŞ SINAVI TERCİHLERİ BAŞLADI!

2020-Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2020-DGS) tercih işlemleri süreci başladı.

2020-Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercihleri 25 Eylül-02 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacak. Tercih işlemleri 2 Ekim 2020 saat 23.59'da sona erecek. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM'nin resmi internet adresi  https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda yapacak..

2020-Dikey Geçiş Sınavı (DGS) yerleştirme işleminde, 2020-Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuru kılavuzunda yer alan ilke ve kurallar uygulanacak. Adayların tercihlerini yapmadan önce ilgili kılavuzu dikkatlice incelemeleri ve tercih süresince yayımlanan tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) her yıl ÖSYM tarafından yapılır. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) puanı 1 (bir) yıl geçerlidir. Sınava girmekle ilgili herhangi bir sınırlama da yoktur. Katsayılar sınava giren kişi sayısı her yıl değiştiğinden her yıl da  puan hesaplaması farklı olur. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) adaylarına 30 adet tercih yapma hakkı verilir ve tercihlerde sadece mezun olunan bölümle ilgili YÖK tarafından belirlenmiş bölümler tercih edilebilir. (Yani tercih kısıtlaması vardır.)

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), aday bir önceki yıl kazanmış olsa bile sınava tekrar girebilir ancak 29.07.2010 YÖK genel kurul  toplantısında bir  önceki  yıl Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile üniversiteye yerleşen adayların Ön lisans Başarı Puanı (ÖBP)  0,45  katsayısı ile çarpılmasına  yani puan  kesintisine karar  verilmiştir. Yani bu da Ön lisans Başarı Puanı'ndan (ÖBP)  ortalama 8-12 puan  arasında kesinti (puan düşüşü/cezası) demektir.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği kılavuzda belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) kılavuzu, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) adayları, kılavuzda yer alan tabloda tercih etmek istedikleri lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı hâlde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adayın kendisine aittir.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması gerekir. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) adayları dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazmalıdır.