HIZLI ERİŞİM

Puan Hesaplamaları

Puan Hesaplamaları

Karşıt Renk
e-YDS 2020/11 İNGİLİZCE SINAVI BAŞVURULARI BAŞLADI!

ELEKTRONİK YABANCI DİL SINAVI (e-YDS) 2020/11 İNGİLİZCE SINAVI BAŞVURULARI BAŞLADI!

Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS), 4 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 347. maddesinin 2. fıkrasının (a) bendinin ve 6114 sayılı Kanun'un 7. maddesinin 3. fıkrasının verdiği yetki ile bilgisayar üzerinde (elektronik sınav) ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) soru sayısı, sınav süresi, puanlama, içerik, soru türü, kapsam ve geçerlilik olarak YDS ile tamamen aynıdır ancak uygulanış şekli olarak (teknik) farklılıklar içerir. YDS'ye giren adaylara sağlanan tüm haklar Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) için de geçerlidir. YDS'de herhangi bir başvuru kontenjanı belirlenmemiştir ancak Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) için başvuru kontenjanı vardır. YDS'nin sonuçlarının açıklanması bir (1) ayı bulurken Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) aynı günün akşamı açıklanır. Acil bir YDS puanına ihtiyacı olanlar adaylar için Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) oldukça avantajlıdır.

2020/11 Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (e-YDS) İngilizce sınavı, 17 Ekim 2020 tarihinde saat 13.45'te Ankara, İstanbul ve İzmir'deki e-sınav uygulama binalarında yapılacak olup sınav cevaplama süresi 180 dakika olacaktır. Adaylara bu sürede cevaplandırmaları için 80 çoktan seçmeli soru yöneltilir.

2020/11 Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (e-YDS) İngilizce sınavı başvuruları 02 Eylül 2020 - 08 Ekim 2020 tarihleri arasında olup adaylar, başvurularını 02 Eylül 2020 tarihinde ÖSYM'nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden saat 14.00'ten itibaren yapabilecek. e-YDS'ye başvuru yapacak adayların ödeme işleminden önce HES kodunu edinmiş olmaları da gerekmektedir.

2020/11 Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (e-YDS) İngilizce sınavı için sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından bu sınavda kontenjan, Ankara'da 3500, İstanbul'da 374, İzmir'de 84'tür. Sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.

2020/11 Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (e-YDS) İngilizce testi, elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile  deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmaları önemlidir ve önerilir.  Adaylar bu deneme sınavına ÖSYM'nin sitesinden erişebilirler.