ELEKTRONİK YABANCI DİL SINAVI (e-YDS) 2020/12 İNGİLİZCE BAŞVURULARI BAŞLADI!

2020/12 Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (e-YDS) İngilizce,  14 Kasım 2020 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir'deki e-sınav uygulama binalarında yapılacak olup sınav cevaplama süresi 180 dakikadır. 

2020/12 Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (e-YDS) İngilizce için başvuru süreci, 30 Eylül 2020 - 05 Kasım 2020 tarihleri arasıdır. Adaylar başvurularını 30 Eylül 2020 tarihinde ÖSYM'nin resmi internet sitesi olan https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden saat 14.00'ten itibaren yapabilecektir. e-YDS 2020/12 İngilizce  için başvuru yapacak adayların ödeme işleminden önce HES kodunu edinmiş olmaları da gerekmektedir.

2020/12 Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (e-YDS) İngilizce için alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından bu sınavda kontenjan, Ankara'da 3500, İstanbul'da 374, İzmir'de 84olarak belirlenmiştir. Sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilecektir. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sistem tarafından sonlandırılacaktır.

2020/12 Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (e-YDS) İngilizce, elektronik ortamda yapılacağından adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile  deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmaları önemlidir.  Sınava ve başvuru kılavuzuna adaylar, ÖSYM'nin resmi internet adresinde mevcuttur.

Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS), 4 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 347. maddesinin 2. fıkrasının (a) bendinin ve 6114 sayılı Kanun'un 7. maddesinin 3. fıkrasının verdiği yetki ile bilgisayar üzerinde (elektronik sınav) ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) soru sayısı, sınav süresi, puanlama, içerik, soru türü, kapsam ve geçerlilik olarak YDS ile tamamen aynıdır ancak uygulanış şekli olarak (teknik) farklılıklar içerir. YDS'ye giren adaylara sağlanan tüm haklar Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) için de geçerlidir. YDS'de herhangi bir başvuru kontenjanı belirlenmemiştir ancak Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) için başvuru kontenjanı vardır. YDS'nin sonuçlarının açıklanması bir (1) ayı bulurken Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) aynı günün akşamı açıklanır. Acil bir YDS puanına ihtiyacı olanlar adaylar için Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) oldukça avantajlıdır.