HIZLI ERİŞİM

Puan Hesaplamaları

Puan Hesaplamaları

Karşıt Renk
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS 2020) HAFTAYA AÇIKLANIYOR

2020- YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) HAFTAYA AÇIKLANIYOR!

2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 27-28 Haziran'da gerçekleştirilmiş, 27 Temmuz Pazartesi sabah saatleri itibariyle puanlar ve sıralamalar ÖSYM'nin resmi internet adresinden duyurulmuştu. Adaylara, sıralamalarına göre tercih yapabilmeleri için verilen tarih aralığı ise 6 -14 Ağustos 2020 idi.

2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adayı olan 2 milyon 296 bin öğrenci, üniversite tercih sonucunu yani hangi üniversiteye ve bölüme yerleştiğini https://sonuc.osym.gov.tr/ adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve aday şifreleriyle öğrenebilecek.

2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)  tercihlerini gerçekleştiren adayların üniversite kayıtları 31 Ağustos-4 Eylül tarih aralığında gerçekleşecek. Elektronik kayıtlar ise 29 Ağustos-2 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacak.

2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçları hakkında ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün: "Sevgili gençler, heyecanlısınız, sizi anlıyorum ve heyecanınızı paylaşıyorum. Ülkemizin yarınları olan sizler için tüm gücümüzle çalışıyoruz. 2020-YKS yerleştirme işlemlerinde kontroller devam ediyor. Önümüzdeki hafta içerisinde yerleştirme sonuçlarını açıklayacağız." şeklinde kişisel sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) geçmiş yıllara göre içerik, süre ve baraj puanı olarak pandemi süreci gerekçesiyle değiştirilmişti. TYT sınavı için verilen süre 135 dakika iken bu yıla mahsus 165 dakikaya çıkarıldı. YKS-AYT ve YDT için baraj puanı ise 180'den 170'e çekildi. Yine AYT'ye özgü konulardan da özellikle pandemi sürecine denk gelen üniteler de bu yıla mahsus olmak üzere adaylara sorulmadı. Bu durum da adayların geçen yıllara göre puan- sıralama noktasında yığılmaların artmasına ve küçük puanlarla binlerce sıralama gerilemelerine sebep oldu.

2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adayların önümüzdeki hafta içi sonuçları öğreneceği bilgisi ÖSYM Başkanı Aygün tarafından netleştirilmiş oldu.